Pantry
Pantry
Product availability and prices are subject to change based on offers available at pick-up or delivery time. Your total and receipt will reflect any changes.
Subscribe and earn on pantry staples
Subscribe and earn 10% back in PC Optimum points on every order.
sale: $8.00, formerly: $10.99
SAVE $2.99
Subscribe & EarnBragg
Organic Apple Cider Vinegar
946 ml, $0.85/100ml
sale: $8.49, formerly: $9.49
SAVE $1.00
Subscribe & EarnBobs Red Mill
Rolled Oats
907 g, $0.94/100g
PC Optimum Offer
sale: $7.65, formerly: $8.50
SAVE $0.85
Subscribe & EarnPC Organics
All-Purpose Flour, Organic
2.5 kg, $0.31/100g
sale: $2.50, formerly: $3.00
SAVE $0.50
Subscribe & EarnPC Organics
Organic Vegetable Broth
900 ml, $0.28/100ml
sale: $15.29, formerly: $17.99
SAVE $2.70
Subscribe & EarnBobs Red Mill
Almond Flour Super Fine
453 g, $3.38/100g
PC Optimum Offer
sale: $5.85, formerly: $6.50
SAVE $0.65
Subscribe & EarnPC Organics
Organic Sugar from Cane Syrup
900 g, $0.65/100g
sale: $9.45, formerly: $10.50
SAVE $1.05
Subscribe & EarnPresident's Choice
Gluten Free All Purpose Flour
800 g, $1.18/100g
sale: $5.25 MIN 2
, formerly: $5.99
Subscribe & EarnAmys
Organic Soup, Vegetable Barley
398 ml, $1.51/100ml
sale: $9.50, formerly: $10.50
SAVE $1.00
Subscribe & EarnPC Organics
Organic Long Grain Brown Rice
2 kg, $0.48/100g
sale: $7.65, formerly: $8.50
SAVE $0.85
Subscribe & EarnPC Organics
Organics Whole Wheat Flour
2.5 kg, $0.31/100g
sale: $16.20, formerly: $18.00
SAVE $1.80
Subscribe & EarnPC Organics
Pure Vanilla Extract Club Size, Organic
120 ml, $13.50/100ml
sale: $5.25 MIN 2
, formerly: $5.99
Subscribe & EarnAmys
Organic Soup, Fire Roasted Southwestern Vegetable
398 ml, $1.51/100ml
sale: $8.49, formerly: $9.49
SAVE $1.00
Subscribe & EarnBobs Red Mill
Steel Cut Oats Whole Grain Gluten Free
680 g, $1.25/100g
PC Optimum Offer
sale: $9.00, formerly: $10.00
SAVE $1.00
Subscribe & EarnPC Organics
Dried Goji Berries
200 g, $4.50/100g
Food Lovers Featured Picks

sale: $3.50, formerly: $4.50
SAVE $1.00
Prepared in CanadaPresident's Choice
Butter Chicken
350 g, $1.00/100g
sale: $1.25 MIN 4
, formerly: $1.49
Subscribe & EarnPC Organics
Fruit, Spinach, and Chia Strained Organic Baby Food
128 ml, $1.16/100ml
sale: $4.00 MIN 2
, formerly: $4.49
Christie
OREO, White Fudge Covered Sandwich Cookies
240 g, $1.87/100g
Low Stock
sale: $5.00 MIN 2
, formerly: $6.49
Old El Paso
Stand N' Stuff Tacos, Dinner Kit, 10 Tacos
250 g, $2.60/100g

sale: $3.50, formerly: $4.50
SAVE $1.00
Prepared in CanadaPresident's Choice
Chicken Pad Thai
365 g, $0.96/100g

sale: $1.25 MIN 4
, formerly: $1.49
Prepared in CanadaPC Organics
Apple, Green Vegetables & Avocado Strained Baby Food
128 ml, $1.16/100ml

sale: $4.00 MIN 2
, formerly: $4.49
Prepared in CanadaChristie
RITZ Fudge Covered Crackers Baked in Canada
212 g, $2.12/100g
Low Stock

sale: $7.00 MIN 2
, formerly: $7.99
Plus tax
Prepared in CanadaPepsi
Zero Sugar Cola
6x710.0 ml, $0.19/100ml

sale: $4.75, formerly: $5.00
SAVE $0.25
Prepared in CanadaPhiladelphia
Original Brick Cream Cheese
250 g, $1.90/100g
sale: $1.25 MIN 4
, formerly: $1.49
Subscribe & EarnPC Organics
Banana, Sweet Potato, and Blueberry Strained Organic Baby Food
128 ml, $1.16/100ml
Low Stock

sale: $5.00 MIN 2
, formerly: $5.99
Prepared in CanadaClassico
Tomato & Basil Pasta Sauce
600 ml, $1.00/100ml

sale: $3.50, formerly: $4.50
SAVE $1.00
Prepared in CanadaPresident's Choice
Beef and Broccoli
350 g, $1.00/100g
Top Deals
Discover deals and offers only available with PC Optimum™.
$3.50 Member Price
, formerly: $6.00 Non-Members
Plus tax
The Snack Factory
Pretzel Crisps, Original
200 g, $3.00/100g
$5.50 Member Price
, formerly: $7.99 Non-Members
Kelloggs
Vector Meal Replacement Family Size
550 g, $1.45/100g
$5.50 Member Price
, formerly: $7.99 Non-Members
Kelloggs
Frosted Flakes Cereal Family Size
545 g, $1.47/100g
$30.00 Member Price
, formerly: $70.00 Non-Members
Plus tax
President's Choice
Ridge Dinnerware Set - 12 Pieces
1 ea, $70.00/1ea
$10.99 Member Price
, formerly: $17.99$14.00 Non-Members
SAVE $3.99
Janes
Battered Haddock
450 g, $3.11/100g
$2.75 Member Price
, formerly: $3.29 Non-Members
Subscribe & EarnHot Kid
Baby Mum Mum, Banana
50 g, $6.58/100g
Low Stock
$12.00 Member Price
, formerly: $14.50 Non-Members
Plus tax
NewORDO
Oscillating Kids Battery Toothbrush - Squishmallows Auggie
1 ea, $14.50/1ea
$3.00 Member Price
, formerly: $3.79$3.50 Non-Members
SAVE $0.29
Subscribe & EarnHot Kid
Organic Kids Mum Mum Toddler, Strawberry
60 g, $5.83/100g
$10.99 Member Price
, formerly: $17.99$14.00 Non-Members
SAVE $3.99
Janes
Beer Battered Haddock
450 g, $3.11/100g
$12.00 Member Price
, formerly: $14.50 Non-Members
Plus tax
NewORDO
Oscillating Kids Battery Toothbrush - Squishmallows Daxxon
1 ea, $14.50/1ea
$20.00 Member Price
, formerly: $35.00 Non-Members
Plus tax
President's Choice
Soft-Touch Pump Salad Spinner
1 ea, $35.00/1ea
$20.00 Member Price
, formerly: $22.50 Non-Members
Plus tax
President's Choice
Stainless Steel Colanders 2 Piece Set
1 ea, $22.50/1ea
$6.00 Member Price
, formerly: $6.94 Non-Members
Plus tax
Everyday Essentials
Cozy Fleece Throw - Cherries
1 ea, $6.94/1ea
$10.00 Member Price
, formerly: $22.00 Non-Members
Plus tax
President's Choice
The Bigger Sip Bottle - Blue - 1 L/34 oz
1 ea, $22.00/1ea
Low Stock
$10.00 Member Price
, formerly: $22.00 Non-Members
Plus tax
President's Choice
The Bigger Sip Bottle - Olive - 1 L/34 oz
1 ea, $22.00/1ea
Low Stock
$5.50 Member Price
, formerly: $7.99 Non-Members
Kelloggs
Raisin Bran Cereal Family Size
600 g, $1.33/100g

$5.50 Member Price
, formerly: $7.99 Non-Members
Prepared in CanadaKelloggs
Mini Wheats Mini Wheat Frosted Cereal
650 g, $1.23/100g
$3.50 Member Price
, formerly: $6.00 Non-Members
Plus tax
The Snack Factory
Pretzel Crisps, Garlic Parmesan
200 g, $3.00/100g

$5.50 Member Price
, formerly: $7.99 Non-Members
Prepared in CanadaKelloggs
Froot Loops Cereal Family Size
480 g, $1.66/100g
$3.00 Member Price
, formerly: $3.79$3.50 Non-Members
SAVE $0.29
Subscribe & EarnHot Kid
Mum-Mum Organic Super Berries
50 g, $7.00/100g
$10.99 Member Price
, formerly: $17.99$14.00 Non-Members
SAVE $3.99
Janes
Breaded Haddock
450 g, $3.11/100g
$12.00 Member Price
, formerly: $14.50 Non-Members
Plus tax
NewORDO
Oscillating Kids Battery Toothbrush - Squishmallows Samir
1 ea, $14.50/1ea

$10.99 Member Price
, formerly: $17.99$14.00 Non-Members
SAVE $3.99
Prepared in CanadaJanes
Lightly Dusted Sole Zesty Lemon & Cracked Pepper
450 g, $3.11/100g
$2.75 Member Price
, formerly: $3.29 Non-Members
Subscribe & EarnHot Kid
Baby Mum Mum, Apple & Pumpkin
50 g, $6.58/100g
$20.00 Member Price
, formerly: $26.00$24.00 Non-Members
SAVE $2.00
Plus tax
President's Choice
Stainless Steel Mixing Bowl Set, 5 Piece
5x1.0 ea, $4.80/1ea
$6.00 Member Price
, formerly: $6.94 Non-Members
Plus tax
Everyday Essentials
Cozy Fleece Throw - Croissants
1 ea, $6.94/1ea
$3.50 Member Price
, formerly: $6.00 Non-Members
Plus tax
The Snack Factory
Pretzel Crisps, Everything
200 g, $3.00/100g

$5.50 Member Price
, formerly: $7.99 Non-Members
Prepared in CanadaKelloggs
Mini Wheats Brown Sugar Flavour Family Size Cereal
650 g, $1.23/100g

$5.50 Member Price
, formerly: $7.99 Non-Members
Prepared in CanadaKelloggs
Corn Pops Cereal, Family Size
515 g, $1.55/100g
$10.99 Member Price
, formerly: $17.99$14.00 Non-Members
SAVE $3.99
Janes
Tavern Battered Cod
545 g, $2.57/100g
$3.00 Member Price
, formerly: $3.79$3.50 Non-Members
SAVE $0.29
Subscribe & EarnHot Kid
Rice Rusks, Blueberry & Goji
50 g, $7.00/100g

$10.99 Member Price
, formerly: $17.99$14.00 Non-Members
SAVE $3.99
Prepared in CanadaJanes
Lightly Dusted Haddock Roasted Garlic & Herb
500 g, $2.80/100g
$5.50 Member Price
, formerly: $7.99 Non-Members
Kelloggs
All Bran All-Bran Cereal Flakes Family Size
560 g, $1.43/100g
$3.50 Member Price
, formerly: $6.00 Non-Members
Plus tax
The Snack Factory
Thin, Crunchy Pretzel Crackers Sea Salt & Cracked Pepper Deli Style Limited Edition!
200 g, $3.00/100g

$5.50 Member Price
, formerly: $7.99 Non-Members
Prepared in CanadaKelloggs
Krave Cereal Family Size
500 g, $1.60/100g
$2.75 Member Price
, formerly: $3.29 Non-Members
Subscribe & EarnHot Kid
Mum-Mum Rice Rusks, Sweet Potato & Carrot
50 g, $6.58/100g
$10.99 Member Price
, formerly: $17.99$14.00 Non-Members
SAVE $3.99
Janes
Multigrain Haddock
450 g, $3.11/100g

$10.99 Member Price
, formerly: $17.99$14.00 Non-Members
SAVE $3.99
Prepared in CanadaJanes
Lightly Dusted Sole Herby Dill & Citrus
540 g, $2.59/100g
$3.50 Member Price
, formerly: $6.00 Non-Members
Plus tax
The Snack Factory
Pretzel Crisps Bold & Spicy Buffalo Wing
200 g, $3.00/100g
$5.50 Member Price
, formerly: $7.99 Non-Members
Kelloggs
Special K Cereal Red Berries Family Size
450 g, $1.78/100g
$2.75 Member Price
, formerly: $3.29 Non-Members
Subscribe & EarnHot Kid
Baby Mum Mum, Veg
50 g, $6.58/100g
$10.99 Member Price
, formerly: $17.99$14.00 Non-Members
SAVE $3.99
Janes
Cod, Lemon Pepper
545 g, $2.57/100g
$5.50 Member Price
, formerly: $7.99 Non-Members
Kelloggs
Special K Cereal Vanilla Almond Family Size
525 g, $1.52/100g
$3.50 Member Price
, formerly: $6.00 Non-Members
Plus tax
NewThe Snack Factory
Thin, Crunchy Pretzel Crackers Original
141 g, $4.26/100g
$3.00 Member Price
, formerly: $3.79$3.50 Non-Members
SAVE $0.29
Subscribe & EarnHot Kid
Mum-Mum Organic Rice Biscuits, Mango & Kiwi
60 g, $5.83/100g

$10.99 Member Price
, formerly: $17.99$14.00 Non-Members
SAVE $3.99
Prepared in CanadaJanes
Fillet Of Sole
590 g, $2.37/100g























































































































