
Lunchtime satisfaction
Find lunchtime foods for all back-to-school moods.
Get $20 in PC Optimum points and FREE delivery or pickup on your first 5 orders of $100+ or more.* Use code: SCHOOL20
All your back to school essentials

sale: $2.75, formerly: $3.00
SAVE $0.25
Plus tax
President's Choice
5x156.0 g, $0.35/100g

sale: $3.50 MIN 2
, formerly: $4.29
President's Choice
4x90.0 g, $1.19/100g
Out of Stock
sale: $11.00, formerly: $12.00
SAVE $1.00
Plus tax
President's Choice
1 ea, $11.00/1ea
sale: $3.00 MIN 2
, formerly: $3.49
No Name
4x107.0 ml, $0.82/100ml

sale: $3.50 MIN 2
, formerly: $4.49
Yoplait
448 g, $1.00/100g
sale: $3.00, formerly: $3.33
SAVE $0.33
Kelloggs
384 g, $0.78/100g
sale: $3.75 MIN 2
, formerly: $4.99
President's Choice
905 g, $0.55/100g
Out of Stock

sale: $4.00 MIN 2
, formerly: $4.50
Schneiders
75 g, $6.00/100g

sale: $4.00 MIN 2
, formerly: $4.49
Christie
156 g, $2.88/100g

sale: $3.50, formerly: $4.29
SAVE $0.79
President's Choice
228 g, $1.54/100g
Save on easy comfort foods for campus and dorm life.
sale: $1.50 MIN 2
, formerly: $1.79
President's Choice
200 g, $0.90/100g
Out of Stock

sale: $4.00 MIN 2
, formerly: $4.49
Plus tax
President's Choice
220 g, $2.04/100g
sale: $4.00, formerly: $5.99
SAVE $1.99
President's Choice
100 g, $4.00/100g

sale: $7.00, formerly: $9.49
SAVE $2.49
McCain
600 g, $1.17/100g
sale: $12.00, formerly: $13.00
SAVE $1.00
Starbucks
10 ea, $1.20/1ea
2,000 PC Optimum Points
sale: $4.00, formerly: $5.99
SAVE $1.99
President's Choice
100 g, $4.00/100g

sale: $7.00 MIN 2
, formerly: $8.29
Plus tax
Bubly Sparkling Water
12x355.0 ml, $0.19/100ml
PC Optimum Offer

sale: $1.66 MIN 3
, formerly: $1.99
Kraft
200 g, $1.00/100g

sale: $4.50 MIN 2
, formerly: $5.29
Plus tax
Lay's
220 g, $2.40/100g
PC Optimum Offer

sale: $5.00 MIN 2
, formerly: $5.49
Plus tax
Cheetos
260 g, $2.11/100g
sale: $3.33 MIN 3
, formerly: $3.99
Plus tax
Nature Valley
175 g, $2.28/100g
PC Optimum Offer

sale: $4.50 MIN 2
, formerly: $5.50
President's Choice
350 g, $1.57/100g

sale: $8.50 MIN 2
, formerly: $8.99
Plus tax
Coca-Cola
12x355.0 ml, $0.21/100ml

sale: $6.50, formerly: $7.99
SAVE $1.49
Oikos
650 g, $1.00/100g

sale: $5.00 MIN 2
, formerly: $5.49
Plus tax
Tostitos
295 g, $1.86/100g
PC Optimum Offer
sale: $7.00, formerly: $7.99
SAVE $0.99
Kelloggs
280 g, $2.50/100g
$5.99
Crave
200 g, $3.00/100g
1,500 PC Optimum Points

sale: $6.50, formerly: $7.99
SAVE $1.49
Oikos
650 g, $1.00/100g

sale: $4.00 MIN 2
, formerly: $4.49
Christie
180 g, $2.49/100g
$3.50 Member Price
, formerly: $6.00 Non-Members
Plus tax
The Snack Factory
200 g, $3.00/100g

sale: $4.50 MIN 2
, formerly: $5.29
Plus tax
Ruffles
200 g, $2.65/100g
PC Optimum Offer
Low Stock

sale: $4.00 MIN 2
, formerly: $4.49
Christie
150 g, $2.99/100g

sale: $2.75, formerly: $3.00
SAVE $0.25
Plus tax
President's Choice
5x172.0 g, $0.32/100g

sale: $3.50 MIN 2
, formerly: $4.29
Country Harvest
600 g, $0.72/100g

sale: $4.00 MIN 2
, formerly: $4.50
Greenfield Natural Meat Co.
81 g, $5.56/100g
sale: $4.00 MIN 2
, formerly: $4.49
Christie
258 g, $1.74/100g
sale: $12.00, formerly: $15.00
SAVE $3.00
Plus tax
President's Choice
1 ea, $12.00/1ea

sale: $3.50 MIN 2
, formerly: $4.49
Yoplait
448 g, $1.00/100g

sale: $3.50 MIN 2
, formerly: $4.49
Yoplait
448 g, $1.00/100g

sale: $4.00 MIN 2
, formerly: $4.79
Plus tax
Leclerc
140 g, $3.42/100g
Get ready for the new school year with everything you need in one convenient collection. Shop back-to-school essentials at great value, including lunchbox favourites, peanut-free snacks, easy meal solutions, pantry staples, school supplies, stationery and apparel.
From classroom supplies and stationery to family meals and after-school snacks, find trusted brands and everyday essentials for every stage of the school year—all in one place.
You'll find a complete selection of back-to-school essentials, including lunchbox snacks, easy meal solutions, pantry staples, beverages, school supplies, stationery, apparel and everyday household items to help prepare for the new school year.
Our Back to School collection brings together everything families need for the school season, making it easy to shop for food, lunchbox items, school supplies and everyday essentials in one convenient destination.
Popular lunchbox choices include peanut-free snacks, crackers, fruit, granola bars, yogurt, juice boxes, sandwiches and easy-to-pack meal options. Explore our Back to School collection for a variety of lunchbox-friendly foods and snacks for busy school days.